Brusel 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Európska komisia (EK) podnikla dnes druhý krok v konaní o porušení európskeho práva v súvislosti s maďarským zákonom o mimovládnych organizáciách financovaných zo zahraničia.
Ilustračné foto

Komisia dnes vydala k príslušnej legislatíve takzvané odôvodnené stanovisko. To nasleduje po výzve, ktorú EK zaslala 14. do Budapešti 14. júla.
EK pripomenula, že sa rozhodla začať súdne konanie proti Maďarsku za to, že neplní svoje záväzky vyplývajúce z ustanovení Zmluvy o voľnom pohybe kapitálu. Ustanovenia maďarského zákona o mimovládnych organizáciách podľa Bruselu nepriamo diskriminujú a neprimerane obmedzujú darcovstvo zo zahraničia organizáciám občianskej spoločnosti.
Okrem týchto obáv tiež eurokomisia zastáva názor, že Maďarsko porušuje právo na slobodu združovania a právo na ochranu súkromného života a osobných údajov. Tieto práva sú zakotvené v Charte základných práv Európskej únie a v ustanoveniach Zmluvy o EÚ.
Maďarsko odpovedalo na júlovú výzvu EK 14. augusta. Exekutíva EÚ dôkladne zanalyzovala vysvetlenia z Budapešti, ktoré však vyhodnotila ako neuspokojivé. Obavy v tejto oblasti preto podľa Komisie naďalej pretrvávajú.
Maďarsko má teraz mesačnú lehotu, aby vo veci prijalo potrebné opatrenia. Ak nezašle uspokojivú odpoveď v súvislosti s dnešným odôvodneným stanoviskom, eurokomisia môže predložiť celý prípad Súdnemu dvoru EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.