Sofia 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Gambrell)

Európska únia nezmení cestovné varovanie pre občanov členských krajín ohľadne Turecka a nebude s ním rokovať o bezvízovom cestovaní, pokiaľ Ankara nezmierni svoje protiteroristické zákony, ktoré sú podľa Bruselu neprimeranými.
Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

S odvolaním sa na vyjadrenie ministrov zahraničných vecí štátov EÚ v bulharskej Sofii o tom v piatok informovala agentúra Reuters. Turecko sa usiluje o nápravu diplomatických vzťahov s Úniou a tvrdí, že začiatkom mesiaca splnilo požadované kritéria pre bezvízové cestovanie do štátov eurobloku.
Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders však uviedol, že Ankara musí najprv zmierniť svoje zákony o terorizme, čo však Turecko už dávno odmieta. Turecko tvrdí, že je to potrebné vzhľadom na závažnosť bezpečnostných hrozieb, ktorým čelí na vlastnom území a v regióne.
“Pokiaľ bude možné zosúladiť legislatívu s hodnotami Európskej únie, bude možné dosiahnuť určitý pokrok,” povedal Reynders na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v bulharskej Sofii, ktorého sa zúčastnil aj turecký minister pre európske záležitosti Ömer Čelik.
“Takáto je nadväznosť – skutočná zmena v tureckých zákonoch o terorizme a následne možnosť zmeny situácie ohľadne víz,” zdôraznil Reynders.
Tureckom predložené dokumenty aktuálne podľa eurokomisára pre rokovania o rozšírení Johannesa Hahna posudzujú pracovníci Európskej komisie. “Máme určité signály, ale pokiaľ ide o právny štát, situácia stále nie je uspokojujúca,” konštatoval Hahn.
Čelik po príchode do Sofie s novinármi nehovoril. So šéfmi diplomacie bude tiež rokovať o aktuálnej ofenzíve Turecka v sýrskom Afríne.
Liberalizácia vízového režimu bola kľúčovou súčasťou dohody medzi EÚ a Tureckom z roku 2016, ktorej zámerom bolo zastavenie toku migrantov do Európy. Turecko malo splniť všetkých 72 stanovených kritérií, ktoré okrem iného zahŕňali pozmenenie tamojších protiteroristických zákonov.