Európa 18. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Komisia pre životné prostredie Európskeho parlamentu bude 24. januára hlasovať o nových predpisoch, ktoré budú v nasledujúcich 15-ich rokoch formovať politiku potravinového odpadu EÚ a majú potenciál stať sa ambicióznymi v regulácii plytvania potravinami

Ilustračné fotoIlustračné foto

Európska únia a členské štáty sa zaviazali k splneniu Cieľov udržateľného rozvoja (SDG) prijatých v septembri 2015, medzi ktoré patrí aj polovičné zníženie plytvania potravinami v maloobchode a u spotrebiteľov do roku 2030 a zníženie straty potravín počas ich výroby a v reťazci dodávky k spotrebiteľovi.

Európska komisia už prijala isté opatrenia na objasnenie právnych predpisov EÚ týkajúcich sa odpadu, potravín a krmív, aby sa uľahčilo darovanie potravín a aby sa nevyužité potraviny a vedľajšie produkty z potravinového reťazca dali použiť na výrobu krmív bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť potravín a krmív. Preskúmali sa tiež spôsoby na zefektívnenie používania termínu “Minimálna trvanlivosť do” pri jeho označovaní na potravinách.

Popritom pomocou 42 organizácií z 15 krajín prebiehala aj občianska kampaň podporujúca zníženie potravinového odpadu o 50 % do roku 2030. Verejnú petíciu podpísalo okolo 47 000 ľudí, z toho 28 000 cez Change.org a 19 000 cez Global Citizen.

Celkovo ide o iniciatívu, ktorá by každoročne ušetrila niekoľko ton potravinového odpadu. Odhaduje sa, že až 88 miliónov ton potravín sa premrhá každoročne v krajinách EÚ, čo podľa združenia “This is Rubbish” by mohlo viac ako deväťkrát nasýtiť 55 miliónov ľudí žijúcich v potravinovej chudobe v Európe.

Ak by sa isté záväzné nariadenia schválili na úrovni EÚ, zasiahli by aj politiku Veľkej Británie, lebo by boli prijaté ešte pred brexitom. Obchodné reťazce Tesco, Sainsbury, Morrisons a Waitrose budú vyzvané vysvetľovať, čo robia s “nevhodným” ovocím a zeleninou a ako vplýva označovanie dátumu spotreby na tvorbu potravinového odpadu, či sa tým zbytočne neplytvá potravinami a nevytvára zmätok u spotrebiteľov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.