Brusel/Berlín 9. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Šéfovia policajných zborov z európskych krajín, ktorí sa stretli v Berlíne na dvojdňovom pracovnom zasadnutí, sa dohodli dnes na zlepšení koordinácie poriadkových síl a na zintenzívnení spoločného úsilia v boji proti terorizmu a proti rozrastajúcej sa sieti moslimských radikálov. Európsky policajný úrad (Europol) to uviedol v správe pre médiá.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Takmer 100 predstaviteľov policajných útvarov z členských krajín Európskej únie, spolu s rezortnými kolegami z Nórska a zo Švajčiarska, sa v Berlíne dohodli na posilnení spolupráce medzi národnými policajnými silami.

“Európa čelí najvážnejšej teroristickej hrozbe za posledných viac ako desať rokov. Vzostup nadnárodnej povahy teroristických skupín a ich činnosti si vyžaduje ešte tesnejšiu spoluprácu medzi relevantnými orgánmi na presadzovanie zákona z celej Európy,” uviedol pri tejto príležitosti riaditeľ Europolu Rob Wainwright.

Podľa šéfa nemeckej spolkovej polície Holgera Müncha sú teroristi dnešných dní “vysoko mobilní” a preto polícia môže byť v boji proti nim úspešná len vtedy, keď všetky európske bezpečnostné zložky budú navzájom spolupracovať a ich činnosť bude koordinovaná prostredníctvom nejakého ústredného orgánu.

Európski policajní úradníci sa dohodli, že vytvoria riadiaci výbor v rámci Európskeho centra Europolu pre boj proti terorizmu, ktorý bude – rovnako ako Europol – sídliť v Haagu. Členmi tohto riadiaceho výboru majú byť šéfovia národných protiteroristických útvarov.

Okrem toho sa predstavitelia policajných útvarov dohodli v Berlíne aj na vytvorení oddielov rýchleho zásahu s cezhraničnou pôsobnosťou, ktoré v prípade ohrozenia budú schopné rýchlo vypracovať protiteroristické opatrenia a plány zásahových akcií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.