Brusel/Teherán 25. septembra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Vedúca predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci Federica Mogheriniová tvrdí, že členské krajiny EÚ zostávajú odhodlané dodržať jadrovú dohodu s Iránom, od ktorej USA odstúpili. Únia teraz podľa nej pracuje na vytvorení špeciálnych platobných kanálov na obchodovanie s Iránom.

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

Mogheriniová vo vyhlásenia po stretnutí ministrov signatárskych krajín Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), ktoré sa konalo popri Valnom zhromaždení OSN uviedla, že päť krajín – Rusko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Čína a Francúzsko potvrdzuje, že Irán dodržiava svoju časť dohody.
S ohľadom na to sa EÚ snaží vytvoriť prostriedky na legálne pokračovanie v obchodovaní s Iránom, v čase, keď sa USA usilujú o obmedzenie vývozu ropy z Teheránu prostredníctvom sankcií, ktorých cieľom je nakoniec tranzit ropy a iných komodít znížiť na nulu.
“Vzhľadom na naliehavosť a potrebu hmatateľných výsledkov účastníci privítali praktické návrhy na udržanie a rozvoj platobných kanálov, najmä iniciatívu na vytvorenie účelového nástroja na uľahčenie platieb súvisiacich s vývozom Iránu vrátane ropy,” povedala Mogheriniová.
Odstúpenie USA od iránskej jadrovej dohody v máji spôsobil konflikt Európy s administratívou Donalda Trumpa. EÚ pritom opätovne potvrdila pokračovanie v záväzkoch vyplývajúcich zo spomínanej jadrovej dohody. Po tom, čo USA jednostranne prerušili dohodu, postupne obnovujú sankcie, ktoré boli zrušené v rámci tejto dohody, výmenou za to, že Teherán obmedzil svoj jadrový program.
Prvé kolo sankcií začalo v auguste, potom nasledovalo druhé kolo a ďalšie bude nasledovať v novembri. Do 4. novembra majú podľa USA spojenci (vrátane EÚ) prerušiť všetky obchodné aktivity s Iránom, inak budú európske spoločnosti čeliť sekundárnym sankciám. Tento prístup spôsobil ostrú kritiku z Bruselu, ako aj z Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. V auguste európski garanti tejto dohody uviedli, že pracujú na “zachovaní a udržiavaní účinných finančných kanálov s Iránom a pokračovaní exportu ropy a zemného plynu z Iránu” napriek možným dôsledkom.
Iránsky prezident Hassan Rouhani a americký prezident Donald Trump sa majú v utorok s problematikou obrátiť na Valné zhromaždenie OSN. Minulý rok došlo k ostrej výmene názorov medzi týmito dvoma politikmi, pričom Trump označil iránsku vládu za “skorumpovanú diktatúru a za falošnou podobou demokracie” a Rúhaní povedal, že vládu Trumpa tvoria “nečestní nováčikovia”.
 
Príspevok EÚ napriek sankciám USA vytvorí špeciálne platobné kanály pre obchodovanie s Iránom zobrazený najskôr Hlavné správy.