Brusel 16. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Európska komisia v stredu navrhla zmodernizovať vízový informačný systém EÚ (VIS), čiže databázu obsahujúcu informácie o osobách, ktoré žiadajú o schengenské víza

Ilustračné foto

Cieľom tejto iniciatívy je zlepšiť schopnosť reagovať na meniace sa bezpečnostné výzvy a problémy v oblasti migrácie a zlepšiť riadenie vonkajších hraníc EÚ.
Navrhované zmeny znamenajú dôkladnejšie kontroly žiadateľov o udelenie víza, odbúranie medzier v prístupe k informáciám v oblasti bezpečnosti – vďaka lepšej výmene informácií medzi členskými štátmi – a plnú interoperabilitu s inými celoeurópskymi databázami.
Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos v tejto súvislosti upozornil, že milióny štátnych príslušníkov tretích krajín vstúpia každý rok do EÚ s vízami – na krátkodobý i na dlhodobý pobyt.
“Nemalo by sa stať, že páchatelia trestnej činnosti a potenciálni teroristi vstúpia do Európy bez povšimnutia. Európa nie je pevnosť, musíme však vedieť, kto prekračuje naše hranice,” uviedol komisár v správe pre médiá. Dodal, že je nevyhnutné zaistiť bezpečnosť európskych občanov a vybudovať Európu, ktorá chráni, a nebrániť pri tom mobilite osôb, ktoré sem prichádzajú v dobrom úmysle.
V roku 2016 vydali krajiny EÚ 14 miliónov krátkodobých víz.
Vízový informačný systém (VIS) je databázou EÚ, ktorá spája príslušníkov pohraničnej stráže na vonkajších hraniciach Únie s konzulátmi členských štátov na celom svete. Je to zdroj najdôležitejších informácií o žiadateľoch o krátkodobé schengenské víza a umožňuje príslušníkom pohraničnej stráže odhaliť cestujúcich, ktorí môžu predstavovať bezpečnostné riziko.
Návrhom eurokomisie sa rozširuje rozsah pôsobnosti systému VIS tak, že sa doplní o dlhodobé víza a povolenia na pobyt, pričom sa budú v plnej miere dodržiavať pravidlá ochrany údajov.
Zodpovednou za vývoj a riadenie modernizovanej databázy VIS bude Európska agentúra na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti (eu-LISA) so sídlom v Tallinne.
Komisia vyzvala Európsky parlament a Radu EÚ, aby čo najskôr dokončili svoje legislatívne procesy a umožnili tak dokončiť posledný prvok reformy vízovej politiky EÚ.
 
Príspevok EÚ modernizuje vízový informačný systém pre lepšiu bezpečnosť vonkajších hraníc zobrazený najskôr Hlavné správy.