Luxemburg 26. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)
 
Členské štáty Európskej únie v zásade schválili otvorenie prístupových rozhovorov s Macedónskom a Albánskom. Obe krajiny však musia preukázať pokrok v reformách pred tým, ako sa budú môcť rozhovory začať koncom budúceho roka. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje po utorkových rokovaniach ministrov členských štátov zodpovedných za záležitosti EÚ v Luxemburgu.

Na snímke Michael Roth

Začatím prístupových rokovaní chce Únia obe krajiny odmeniť za reformné úsilie a podnietiť ich k ďalšiemu progresu. Albánsko a Macedónsko urobili “pozoruhodné pokroky”, povedal štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Michael Roth.
Úlohu tu podľa neho zohrávajú aj bezpečnostnopolitické a hospodárske záujmy EÚ v čase, keď sa Rusko, Čína a Turecko v balkánskych krajinách, ktoré nie sú členmi Únie, v súčasnosti výrazne snažia posilňovať svoj vplyv.
“My všetci musíme uznať, že mier, stabilita a demokracia na západnom Balkáne majú pre nás všetkých v Európskej únii nesmierny význam,” povedal Roth.
Pokým sa však Albánsko a Macedónsko skutočne stanú členmi EÚ, uplynú zrejme ešte roky. Dôvodom sú okrem iného značné nedostatky v oblastiach ako právny štát, nezávislosť súdnictva a boj proti kriminalite. Či sú príslušné kritériá splnené, rozhodujú členské štáty v samostatných hlasovaniach, dodáva DPA.
 
Príspevok EÚ chce začať prístupové rokovania s Macedónskom a Albánskom zobrazený najskôr Hlavné správy.