Brusel 24. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Karly Domb Sadof)

Európska komisia (EK) v utorok informovala, že diskutuje s telekomunikačnými operátormi v Európe o tom, ako spojiť sily v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19

Ilustračné foto

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v tejto súvislosti usporiadal videokonferenciu s generálnymi riaditeľmi európskych telekomunikačných spoločností a predstaviteľmi Globálneho systému pre mobilné komunikácie (GSMA) a Asociácie mobilných telekomunikačných operátorov, aby s nimi prediskutoval otázky spojené s odolnosťou siete a so zdieľaním anonymizovaných metaúdajov na modelovanie a predpovedanie šírenia nového koronavírusu.

Komisár pri tejto príležitosti zdôraznil potrebu chrániť najzraniteľnejších spotrebiteľov vrátane mikropodnikov a malých a stredných podnikov, ktoré majú ťažkosti s platením svojich účtov.

„Telekomunikační operátori zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri podpore európskych občanov a podnikov v tejto bezprecedentnej situácii. Všetci sa zaviazali chrániť hladké fungovanie otvoreného internetu, monitorovať situáciu a predchádzať preťaženiu. Toto je dobrá správa pre všetkých Európanov,“ uviedol Breton v správe pre médiá.

Podľa jeho vyjadrenia generálni riaditelia v oblasti telekomunikácií privítali pozitívnu reakciu poskytovateľov obsahov na výzvu Európskej komisie znížiť zaťaženie siete a upozornili, že už došlo k podstatným zlepšeniam.

Dodal, že diskusia sa zaoberala aj potrebou zhromaždiť anonymizované mobilné metadáta, ktoré by pomohli analyzovať vzorce šírenia nového koronavírusu spôsobom, ktorý je plne v súlade s právnymi predpismi Všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR) a s elektronickým súkromím.

Eurokomisár Breton tiež konštatoval, že obe strany zdôraznili dôležitosť ochrany sietí pred počítačovými útokmi aj počas krízy spôsobenej šírením nového koronavírusu.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj