Brusel 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Európska komisia (EK) dnes navrhla posilnenie operačnej účinnosti a efektívnosti Schengenského informačného systému (SIS). Navrhované úpravy podľa exekutívy EÚ zlepšia schopnosť tohto systému napomáhať v boji proti terorizmu a cezhraničnej trestnej činnosti. Mali by tiež zefektívniť spravovanie hraníc a ich schopnosť regulovať nelegálnu migráciu.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa ide o také rozšírenie pôsobnosti SIS, ktoré má odstrániť informačné medzery a zlepšiť výmenu údajov. V budúcnosti by už napríklad nemalo dochádzať k tomu, že sa stratia dôležité informácie o osobách podozrivých z terorizmu či o nelegálnych migrantoch prekračujúcich vonkajšie hranice EÚ.

“Dnešné opatrenia prinesú technické a operačné zlepšenia existujúceho systému, ktoré uľahčia odhalenie a identifikáciu tých, ktorí nám chcú ublížiť,” skonštatoval eurokomisár pre bezpečnostnú úniu Julian King. Zlepší sa aj spolupráca a výmena informácií medzi členskými štátmi a príslušnými agentúrami EÚ.

Zmeny, ktoré EK navrhla, majú za cieľ:
– zlepšiť zabezpečenie a dostupnosť systému.
– posilniť ochranu údajov zavedením dodatočných ochranných opatrení.
– skvalitniť výmenu informácií a spoluprácu medzi členskými štátmi. Plné prístupové práva bude mať aj Europol.
– zintenzívniť boj proti terorizmu, napríklad zavedením povinnosti vytvoriť záznam v SIS v prípadoch súvisiacich s teroristickými trestnými činmi.
– zvýšiť ochranu detí tým, že úrady budú vydávať aj preventívne upozornenia o deťoch, ktorým hrozí vysoké riziko únosu.
– prispieť k účinnému uplatňovaniu zákazov vstupu v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín.
– zlepšiť presadzovanie rozhodnutí o navrátení štátnych príslušníkoch tretích krajín s nelegálnym pobytom.
– zefektívniť využívanie údajov, ako je zobrazenie tváre a odtlačky prstov s cieľom určiť totožnosť osôb vstupujúcich do schengenského priestoru.
– zlepšiť podporu zameranú na predchádzanie a vyšetrovanie krádeží a falšovania.

SIS je centralizovaný informačný systém, ktorý sa používa pri kontrolách na vonkajších schengenských hraniciach a zlepšuje presadzovanie práva a justičnú spoluprácu v 29 krajinách po celej Európe. Uchováva okolo 70 miliónov záznamov; v roku 2015 v ňom bolo uskutočnených 2,9 miliardy vyhľadávaní – o jednu miliardu viac než v roku 2014.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.