Berlín 28. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)
 
Francúzsko by malo sa malo vzdať svojej pozície stáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) v prospech Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to v stredu nemecký minister financií Olaf Scholz. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke Olaf Scholz

Scholz vo svojom príhovore o európskej integrácii na Humboldtovej univerzite taktiež uviedol, že “výmenou za tento ústupok by Francúzsko mohlo získať trvalé právo dosadzovať veľvyslanca EÚ pri OSN”. Dodal, že hoci určite nebude jednoduché Francúzsko k podobnému kroku presvedčiť, ide o “odvážny a správny cieľ”, a to najmä vzhľadom na skutočnosť, že EÚ potrebuje začať v BR OSN vystupovať jednotne.
Podľa Scholza je však nutné celkové prehĺbenie politickej spolupráce v EÚ v podobe jednotnej právnej regulácie systémov sociálnej podpory a minimálnej mzdy. Nemecký minister financií v tomto kontexte uviedol, že “súťaž medzi spoločnosťami v Európe sa nesmie viesť o to, kto vytvorí pre svojich zamestnancov horšie pracovné podmienky”.
Svoj príhovor Scholz ukončil zdôraznením toho, že EÚ je viac ako len spoločný trh s podobnými ekonomikami a modelmi sociálneho zabezpečenia. Únia sa podľa jeho názoru musí “stať viac politickou a silnejšou ako kedykoľvek predtým, aby bola prijímaná seriózne nielen vlastnými občanmi, ale aj inými štátmi”.
Stálymi členmi BR OSN sú okrem Francúzska ešte Spojené štáty, Británia, Rusko a Čína.
 
Príspevok EÚ by mala prevziať od Francúzska pozíciu stáleho člena BR OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.