Brusel 15. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

EÚ bude riešiť nové obchodné vzťahy s Britániou, až keď sa podarí dosiahnuť pokrok v rokovaniach o brexite ohľadom základných priorít, na ktorých sa dohodli obe strany. Uviedla to dnes Európska komisia (EK).
Britský minister pre brexit David Davis

Britská strana predtým naznačila, že sa možno bude usilovať o dočasné zotrvanie v colnej únii s EÚ, aby zamedzila možnému chaosu na hraniciach bezprostredne po odchode Spojeného kráľovstva z Únie.
“Berieme na vedomie žiadosť Spojeného kráľovstva o zavedenie dočasnej doby a jeho preferencie týkajúce sa budúcich vzťahov, ale budeme sa tým zaoberať až po tom, keď dosiahneme dostatočný pokrok, pokiaľ ide o podmienky riadeného odchodu,” upozornil dnes hovorca EK.
Komisia opäť potvrdila pozíciu ostatných 27 členských štátov, ktoré pri rokovaniach o brexite presadzujú tri prioritné témy: práva a povinnosti občanov EÚ v Británii po brexite, finančné vyrovnanie a nemenný hraničný režim medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v tejto súvislosti na svojom účte na Twitteri rovnako pripomenul, že “čím skôr” sa Británia a EÚ dohodnú na právach občanov, na plnení finančných záväzkov a hraniciach s Írskom, tým skôr môžu začať diskusie o colnej únii a budúcich hospodárskych vzťahoch.
Britské ministerstvo pre vystúpenie z EÚ dnes vyhlásilo, že do úvahy pripadá “dočasná colná únia medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ”, pričom budúce “colné partnerstvo” by mohlo eliminovať potrebu colnej hranice medzi Britániou a Úniou.
Agentúra AP pripomína, že v otázke, či po brexite v marci 2019 budú existovať ekonomické bariéry s EÚ, zaznievajú od britských ministrov zmiešané signály a takáto nejednoznačnosť vyvoláva neistotu u britských firiem. Vláda sa snaží pred novým kolom rokovaní, ktoré sa má konať tento mesiac, vyvrátiť tvrdenia, že na vyjednávania o brexite nie je pripravená.