Brusel 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Noemi Bruzak)
 
Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa podarilo parafovať dohodu so Srbskom, ktorá umožní v prípade potreby nasadiť v tejto balkánskej krajine európsku pohraničnú a pobrežnú stráž, vytvorenú z príslušníkov členských krajín EÚ.

Na snímke eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos

V mene EÚ dohodu podpísal eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos a za Srbsko podpredseda vlády a minister vnútra Nebojša Stefanovič.
Agentúra Frontex, ktorá má na starosti pohraničnú a pobrežnú stráž, bude môcť Srbsku pomáhať pri riadení hraníc a uskutočňovať spoločné operácie so Srbskom, najmä v prípade náhlej zmeny migračných tokov.
Avramopulos dohodu so srbskou stranou označil za “ďalší míľnik” v rámci spolupráce s Belehradom v oblasti migrácie, správy hraníc a bezpečnosti.
“Chcem poďakovať srbským orgánom za ich úsilie, ochotu a odhodlanie dosiahnuť túto dohodu. Postupne budeme lepšie chrániť vonkajšie hranice EÚ, a to aj prostredníctvom užšej spolupráce s partnerskými krajinami v našom priamom susedstve,” uviedol komisár v správe pre médiá.
Avramopulos vyjadril nádej, že dohoda so Srbskom bude rýchlo dotiahnutá do konca – vyžaduje sa ešte súhlas Európskeho parlamentu -, a že sa exekutíve EÚ podarí v krátkom čase ukončiť prebiehajúce rokovania s ostatnými partnermi zo západného Balkánu.
Dohoda o štatúte spolupráce so Srbskom je treťou tohto druhu, ktorú sa Únii už podarilo dosiahnuť na západnom Balkáne – po dohode s Albánskom vo februári a s Macedónskom v júli tohto roka.
 
Príspevok EÚ a Srbsko dosiahli dohodu o nasadení európskej pohraničnej stráže zobrazený najskôr Hlavné správy.