Brusel/Singapur 12. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-AP/Kevin Lim/The Straits Times)
 
Európska únia víta summit USA a Severnej Kórey v Singapure ako znak toho, že diplomacia je jediná cesta na dosiahnutie mieru. Summit podľa EÚ ukazuje, že existuje nádej na dosiahnutie Kórejského polostrova bez jadrových zbraní. Podobne sa vyjadrilo aj NATO.

Na snímke Kim Čong-un Donald Trump si podávajú ruky

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v utorkovom vyhlásení uviedla, že “tento summit bol kľúčovým a nutným krokom, aby sa mohlo ďalej stavať na pozitívnom vývoji, ktorý už nastal v medzikórejských vzťahoch”.
Mogheriniová sa poďakovala predovšetkým juhokórejskému prezidentovi Mun Če-inovi za to, že stál v čele celého vývoja situácie.
Politička zdôraznila, že konečným cieľom je stále “úplná, overiteľná a nezvratná denuklearizácia”. Podľa jej slov vyhlásenie lídrov na summite v Singapure “dáva jasný signál, že tento cieľ je možné dosiahnuť”.
Severoatlantická aliancia takisto víta “historické” stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. V utorok to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Poznamenal, že aliancia “silne podporuje” snahy o odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova.
“Kórejský polostrov bez jadrových zbraní prispeje k bezpečnosti spojencov NATO a našich partnerov v regióne a k bezpečnosti celého medzinárodného spoločenstva,” uviedol podľa agentúry DPA Stoltenberg.
Trump a Kim sa na utorňajšom historickom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu “nové” vzťahy. V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.
 
Šéf OSN vyzval na podporu dohody zo singapurského summitu
Generálny tajomník OSN António Guterres nazval v utorok summit prezidenta  Trumpa a Kim Čong-una “dôležitým míľnikom” v snahe o nastolenie mieru. Zároveň vyzval na “úplnú a dokázateľnú denuklearizáciu Kórejského polostrova”, informovala agentúra AP.
Hovorca OSN Stéphane Dujarric povedal, že generálny tajomník “všetky zainteresované strany vyzýva, aby využili túto významnú príležitosť”.
Dujarric dodal, že Guterres pred summitom obom lídrom napísal a v utorok zopakoval, že táto “(nová) cesta si bude vyžadovať spoluprácu, kompromis a spoločný záujem”.
Guterres v pondelok novinárom povedal, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a ďalšie organizácie patriace pod OSN sú pripravené pomôcť s overovaním prípadnej denuklearizácie v Severnej Kórei, ak o to OSN požiadajú. Dodal však, že o jej pomoc musia požiadať zúčastnené strany.
 
Český rezort diplomacie privítal výsledky summitu USA-KĽDR
Česká republika víta výsledky summitu USA-KĽDR a záujem oboch strán zlepšiť vzájomné vzťahy a nastoliť trvalý mier na Kórejskom polostrove. Informovalo o tom v utorok na Twitteri české ministerstvo zahraničných vecí, ktoré uvítalo aj záväzok Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) podniknúť kroky k úplnej denuklearizácii.
Český premiér Andrej Babiš vníma stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom pozitívne a dúfa, že sa podarí odstrániť riziko vojny v regióne.
Podľa Babiša je Trump obchodník a snaží sa riešiť problémy. Český premiér uviedol, že ak sa “ten nedemokratický režim vzdá jadrových zbraní, tak to bude veľký úspech”. “Na druhej strane, samozrejme, americké médiá ho kritizujú za to, že si s tým človekom, reprezentantom toho nedemokratického režimu, vôbec sadol za stôl,” poznamenal Babiš.
“Myslím si, že je to pozitívne. Dúfajme, že sa to dotiahne do konca a v tom regióne tento historický problém, to latentné nebezpečenstvo vojny skončí. Škoda, že sme v minulosti neriešili takto aj niektorých iných diktátorov a nesnažili sme sa režimy zmeniť skôr vyjednávaním ako intervenciami,” dodal český premiér podľa serveru Novinky.cz.
 
Aj Slovensko uvítalo výsledky summitu Kim-Trump
Slovenský rezort diplomacie víta uskutočnenie summitu medzi najvyššími predstaviteľmi USA a KĽDR v Singapure. Pre TASR to povedal jeho hovorca Peter Susko. “Výsledky summitu a podpis spoločného dokumentu dávajú nádej, že začatý proces vyústi postupne do kompletnej, nezvratnej a overiteľnej denuklearizácie Severnej Kórey,” vyhlásil. Pripomenul tiež, že Slovensko dlhodobo podporuje diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove mierovou cestou.
 
Príspevok EÚ a NATO privítali summit USA a KĽDR, “konečným cieľom zostáva denuklearizácia” zobrazený najskôr Hlavné správy.