Brusel 12. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Európska únia a Spojené kráľovstvo sa dohodli na týždňovom odklade v poradí už štvrtého kola rokovaní o brexite. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje z prostredia EÚ. O odklad rokovaní oficiálne požiadal Londýn
Ilustračné foto

Dôvodom odkladu septembrových rokovaní je prejav britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorý sa chystá predniesť 21. septembra. Mala by v ňom hovoriť o tom, ako si Londýn predstavuje budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou.
Agentúra Reuters spresnila, že odklad rokovaní potvrdili európski diplomati aj tlačové oddelenie britskej vlády, podľa ktorého však príslušná dohoda ešte nebola potvrdená oficiálnou cestou.
Podľa hovorkyne britskej vlády majú o odklad rozhovorov záujem obe strany. Vyjednávacie tímy budú mať – ako uviedla – po prejave premiérky Mayovej viac priestoru na manévrovanie.
Štvrté kolo sa teda zrejme nezačne v pôvodne plánovanom termíne 18. septembra, ale až v pondelok 25. septembra.
Vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier koncom augusta, po skončení tretieho kola rokovaní o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, uviedol, že doterajšie vyjednávanie neprinieslo “žiadny presvedčivý pokrok” ani v jednom bode.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.