Addis Abeba 10. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pier Paolo Cito)

Etiópska vláda zakázala adopcie detí do zahraničia so zámerom predísť zlému zaobchádzaniu s nimi. Zákonodarcovia schválili návrh daného zákona v utorok, niektorí však vyslovili obavy, že opatrenie prichádza v čase nedostatku sirotincov v tejto africkej krajine, informovala v stredu agentúra DPA.
Ilustračné foto

Nová národná legislatíva dieťaťa stanovuje, že siroty musia byť vychovávané vo svojej vlasti, obklopené svojou kultúrou a tradíciami. “Deti si môžu adoptovať iba miestni obyvatelia alebo ich môže podporovať poručnícka rodina či tútor, ktorý im pomôže nadviazať kontakty s biologickými rodičmi alebo príbuznými,” ukladá predmetné nariadenie.
Etiópia je jedným z najväčších zdrojových krajín medzinárodnej adopcie detí zo strany Američanov; ide o približne 20 percent všetkých medzinárodných adopcií v USA, uvádza stanica BBC. Jedným z najznámejších párov sveta, ktorý si adoptoval dieťa z Etiópie, je dvojica hollywoodskych hercov Angelina Jolieová a Brad Pitt.
Etiópia už významne zredukovala počet povolených adopcií do zahraničia po tom, ako v roku 2011 došlo v Spojených štátoch k zneužívaniu a vražde adoptovaného etiópskeho dievčaťa. Adopcie kritizovali aj ľudskoprávni aktivisti, ktorí poukazovali na možné zneužívanie etiópskych adopčných zákonov na lukratívne obchodovanie s ľuďmi.
Do USA bolo od roku 1999 adoptovaných vyše 15.000 detí. Množstvo sa ich dostalo tiež do náhradných rodín v Španielsku, Francúzsku a Taliansku. Adopcie nie sú v Etiópii zakorenené; veľa sirôt sa preto ocitá na ulici.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.