Addis Abeba 15. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Tisíce Etiópčanov ušli v uplynulých dňoch do susednej Kene zo strachu pred ďalším násilím po tom, ako etiópske bezpečnostné sily zabili deviatich civilistov. Informovala o tom hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Yvonne Ndegeová, ktorej vyhlásenie priniesla agentúra DPA.

Ilustračné foto

Podľa Ndegeovej prišlo od nedele do Kene približne 8200 ľudí z Etiópie – takmer výhradne ženy a deti. Utečencov núdzovo ubytovali v blízkosti hraníc, kde však chýba pitná voda a potraviny.
Etiópske bezpečnostné sily podľa vlastných údajov zabili v nedeľu na juhu krajiny deviatich civilistov, keďže ich mylne považovali za extrémistov. Ďalších 12 ľudí pri tomto incidente v pohraničnom meste Moyale utrpelo zranenia.
Keňa v súčasnosti poskytuje útočisko státisícom utečencov z Južného Sudánu, Somálska a Eritrey; útek vyššieho počtu Etiópčanov do susedných krajín je však pomerne nezvyčajný. Situácia v Etiópii je napätá, odkedy vláda vo februári vyhlásila výnimočný stav v reakcii na protivládne protesty, ktoré si za posledné dva roky vyžiadali v tejto africkej krajine stovky mŕtvych a tisíce zadržaných.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.