Tallinn 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Estónsky premiér Jüri Ratas dnes na vojenskej základni Tapa slávnostne privítal príslušníkov mnohonárodného kontingentu síl Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorých premiestnili do krajiny s cieľom posilnenia východného krídla NATO. Predseda vlády hostiteľskej krajiny zdôraznil, že ide o jasný signál solidarity aliancie.

Na snímke estónsky premiér Juri Ratas

Ratas zdôraznil, že týmto krokom sa naplnil v praxi jeden z najdôležitejších cieľov pobaltskej republiky v sfére obrannej politiky. “Prítomnosť spojencov ďalej zvýši náš pocit dôvery a bezpečnosti,” podčiarkol premiér na slávnosti, na ktorej sa zúčastnili i estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová, ako aj šéfovia rezortov obrany Estónska, Veľkej Británie a Dánska, Margus Tsahkna, Michael Fallon a Claus Hjort Frederiksen.

Na základni asi 150 kilometrov od estónsko-ruskej štátnej hranice bude umiestnených asi 1200 vojakov z Veľkej Británie a Francúzska, neskôr k ním pribudnú ešte kolegovia z Dánska.

O vyslaní tisícov vojakov členských krajín NATO do Poľska a troch pobaltských republík sa rozhodlo vlani na varšavskom summite aliancie. Kontingent NATO v Poľsku bude pôsobiť pod americkým velením, v Estónsku pod britským, v Lotyšsku pod kanadským a v Litve pod nemeckým.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.