Tallinn 12. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Yury Pirogov)
 
Riaditeľ estónskej dopravnej spoločnosti Parme Trans, Jurij Šechovcov, prehovoril o tom, aké triky využívajú zahraniční podnikatelia na predaj svojich výrobkov do Ruska, aby obišli sankcie. Informoval o tom portál Sputnik Estónsko.

Ilustračné foto: Hranice Bieloruska a Ruska

Podnikateľ vysvetlil, že všetky dopravné spoločnosti, vrátane tých z Estónska, pôsobia na svojich špecifických trasách a fungujú na základe svojich schém a zmlúv, ktoré sú založené na interakcii so zákazníkmi.
V súčasnej situácii, keď európske podniky pôsobia za podmienok protiruských sankcií a rôznych protiopatrení proti Rusku, sa používajú aj schémy pašovania.
Podľa Šechovcova sú holandské kvety dodávané do Ruska ako marocké, keďže dovoz kvetov z Holandska do Ruska je zakázaný. Tiež poľské zemiaky úspešne prekročili hranice Ruskej federácie pod bieloruskou značkou.
“Pozrite sa, čo sa deje na hraniciach Bieloruska a Ruskom. Asi 99% tovaru je pašovaného,” uviedol Šechovcov a dodal, že podľa dokumentov rastú v Bielorusku dokonca banány a pomaranče. Okrem toho daná republika produkuje viac zemiakov, než by v zásade mohla.
“Bielorusi na tom zarábajú. Vozia poľská jablká, poľské bravčové mäso či poľské zemiaky pod značkou vlastných výrobkov,” domnieva sa riaditeľ Parme Trans.
Moskva v lete roku 2014 uvalila embargo na dovoz určitých druhov poľnohospodárskych produktov, surovín a potravín z krajín, ktoré prijali protiruské sankcie. Zákaz zahŕňal mäso, klobásy, ryby a morské plody, zeleninu, ovocie a mliečne výrobky.
V tej dobe ruský minister poľnohospodárstva Alexander Tkáčov opakovane uviedol, že výrobky, ktoré spadajú pod ruské obalové embargo, sa stále dostávajú do krajiny cez územie Bieloruska.
 
Príspevok Estónsko prezradilo, akými trikmi Európania za sankčných podmienok veselo obchodujú s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.