Brusel 11. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jean-Francois Badias)

Estónske predsedníctvo v Rade EÚ oznámilo, že 23. augusta, v deň, ktorý je od roku 2009 vyhlásený za Európsky deň obetí stalinizmu a nacizmu, zorganizuje v Tallinne stretnutie na európskej úrovni spojené s medzinárodnou konferenciou o vyšetrovaní zločinov komunistických režimov.
Na snímke estónsky premiér Jüri Ratas

Celoeurópsky deň spomienky na obete komunistických a nacistických režimov bol zavedený v apríli 2009 uznesením Európskeho parlamentu. V rámci tohto spomienkového dňa sa v niektorej z metropol krajín EÚ stretávajú európski ministri spravodlivosti a zástupcovia združení obetí totalitarizmu, ako aj zástupcovia štátnych a súkromných inštitúcií a organizácií skúmajúcich zločiny totalitných režimov. Tohoročné stretnutie sa bude už druhýkrát konať v Tallinne.
Estónci ministerské rokovania zamerali na otázku založenia nadnárodného orgánu pre vyšetrovanie zločinov komunistických režimov a trestných činov neodsúdených osôb, ktoré nepodliehajú premlčacej lehote.
Nadnárodné vyšetrovanie zločinov komunistických režimov je iniciatívou Platformy európskej pamäte a svedomia (PEMC), ktorá bola založená v roku 2011 v súlade s uvedeným uznesením Európskeho parlamentu.
Na zasadnutie ministrov nadväzuje konferencia “Dedičstvo zločinov komunistických režimov v Európe 21. storočia” a vo večerných hodinách aj výstava s názvom “Éra komunizmu”, ktorá sa uskutoční v Estónskom námornom múzeu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.