Kellavere 14. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Sang Tan)
 
Estónske radary nedokázali zachytiť trajektóriu rakety, ktorú vystrelila omylom španielska stíhačka, pretože mala príliš veľkú rýchlosť a malé rozmery, oznámili v utorok na webe Obranné sily Estónska

Ilustračné foto

Španielska stíhačka Eurofighter Typhoon 2000 v utorok omylom vystrelila bojovú raketu triedy vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, ktorá letela 80 km a zrejme spadla v neobývanom bažinatom lese neďaleko od prírodnej rezervácie Endla.
Po dôkladnej kontrole predpokladaného miesta pádu rakety nenašli estónski vojaci ani raketu, ani jej úlomky. Pozemné pátranie bolo zastavené. Veliteľ estónskeho vojenského letectva plukovník Riivo Valga vyhlásil, že v pátraní sa bude pokračovať s pomocou leteckých prostriedkov.
Ako podotýkajú estónske Obranné sily, radar v Kellavere, ktorý sa nachádza v oblasti, kde bola raketa vystrelená, nemohol zistiť trajektóriu letu a miesto pádu rakety.
“Raketa letí rýchlosťou, ktorá štvornásobne presahuje rýchlosť zvuku a je v porovnaní s lietadlom veľmi malým objektom. Rádiolokačná stanica pre diaľkové zachytenie vzdušných cieľov raketu síce zaznamenáva, avšak na základe týchto údajov nie je možné jednoznačne zistiť konkrétnu trasu letu a miesto dopadu. Na to sa používajú radary, ktoré v Estónsku nie sú, pretože v Estónsku nie je ani systém protilietadlových zariadení patričného akčného rozsahu,” uvádza sa na webe Obranných síl.
 
Príspevok Estónske radary nedokázali zachytiť raketu vypustenú z lietadla NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.