Vilnius 24. decembra 2018 (HSP/ria.ru/tass.ru/Foto: Screenshot ERR)
 
Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová v sobotu večer v rozhovore pre domácu televíznu stanicu ERR uviedla dosť originálny dôvod, prečo Estónsko podporilo Marrákešskú dohodu a Globálny pakt OSN. Podľa nej domácemu obyvateľstvu hrozí, že sa z Ruska budú valiť davy migrantov, ktorí budú utekať do Estónska kvôli havárii jadrovej elektrárne, ku ktorej by mohlo dôjsť

Na snímke estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová počas televízneho rozhovoru

Mala tým na mysli Leningradskú jadrovú elektráreň v lokalite Sosnový bor, ktorá sa nachádza blízko estónskych hraníc. Nevysvetlila však, prečo by malo dôjsť k havárii na elektrárni, kde nikdy nenastala krízová situácia a ktorú medzinárodní odborníci považujú za jednu z najbezpečnejších na svete.
V rozhovore pre domácu televíznu stanicu ERR hlava štátu pripomenula, že v súčasnosti Estónci, ako občania krajiny, ktorá je súčasťou EÚ, môžu slobodne cestovať po Európe a mnohí pracujú v rôznych krajinách únie. Keď obhajovala pozíciu vedenia krajiny v súvislosti s Marrákešskou dohodou a Globálnym paktom OSN, z ničoho nič sa odvolala na možnú haváriu v ruskej elektrárni.
„Ak sa niečo stane v elektrárni v Sosnovom bore, na hranici Estónska sa objavia davy ľudí so strašnými zraneniami, vrátane žien a detí. A v tomto prípade Marrákešská dohoda nám dovolí obrátiť sa na fondy OSN a požiadať o pomoc,“ fantazírovala estónska prezidentka.
Mnohé ruské a niektoré estónske médiá na tieto scenáre estónskej prezidentky reagovali analýzou práce Leningradskej jadrovej elektrárne, ktorá je podľa odborníkov jednou z najspoľahlivejších na svete. Pripomenuli zopár pozoruhodných skutočností: Práve v tejto elektrárni presne pred 45 rokmi ako prví na svete spustili do prevádzky energetický blok s reaktorom RBMK-1000.
V priebehu 45 rokov prevádzky tento reaktor vyrobil 264,9 miliárd kilowattov energie. A presne po 45 rokoch práce, 22. decembra, presne vo chvíľach, keď estónska prezidentka strašila divákov televízie ERR katastrofickými scenármi, tento najstarší blok v ruskej elektrárni bol odstavený a skončil svoju prácu.
Nahradil ho nový energetický blok generácie 3+, ktorý má vyššiu výkonnosť s reaktorom VVER-1200.
Eugen Rusnák
Rozhovor s estónskou prezidentkou si môžete pozrieť tu:

 
 
Príspevok Estónska prezidentka postrašila obyvateľstvo davmi migrantov z Ruska. “Pre toto sme museli podpísať Marrákešskú dohodu” zobrazený najskôr Hlavné správy.