Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová dnes menovala novým premiérom šéfa druhej najsilnejšej parlamentnej formácie, Estónskej strany stredu, 38-ročného Juriho Ratasa. Vodca strany, ktorá je veľmi obľúbená u ruskej menšiny, sľúbil, že nič nezmení na doterajšej zahraničnopolitickej orientácii krajiny, ktorá sa obáva možnej ruskej agresie, uviedla agentúra Reuters.

Pred týždňom padla vláda premiéra Taaviho Roivasa (na snímke) potom, čo vládnu koalíciu s jeho Reformnou stranou opustili sociálni demokrati a konzervatívci. Obe tieto skupiny prešli k Ratasovej strane, ktorá sa ešte donedávna vyhýbala akejkoľvek kritike susedného Ruska.

Nová koalícia, ktorá má väčšinu v parlamente, sa pod vedením Ratasa, ktorý je na čele svojej strany ešte len mesiac, ale zaviazala, že povedie rovnakú bezpečnostnú a zahraničnú politiku predchádzajúcej vlády. To znamená, že chce naďalej podporovať sankcie uvalené na Rusko a chce dostať výdavky na obranu do výšky dvoch percent hrubého domáceho produktu, ako požaduje dohoda medzi spojencami vnútri NATO.