Nitra 21. augusta 2018 (HSP/TK KBS/Foto:Tibor Ujlacký)
 
Pri príležitosti 1111. výročia od zániku Veľkomoravskej ríše v priestoroch obchodného centra CENTRO v Nitre inštalovali výstavu zameranú na históriu Veľkej Moravy. Výstava je inštalovaná v centrálnej časti na prízemí a potrvá do 31. augusta.

Výstava o histórii Veľkej Moravy

Dominantou expozície je impozantný pamätný stĺp. Drevený stĺp je tvorený veľkomoravskými krížmi umiestnenými kolmo na seba. Tie vytvárajú obraz štyroch číslic “1”, ktoré spolu formujú pamätný rok 1111. Na každom ramene stĺpa, je symbolicky vyobrazený výjav znázorňujúci jednu z najvýznamnejších udalostí veľkomoravských dejín.
Okrem stĺpa sú súčasťou výstavy aj rekonštrukcia veľkomoravského valu a popularizačno-edukačná prezentácia o zaujímavostiach týkajúcich sa histórie Veľkej Moravy.
Výstavu pripravilo občianske združenie ŠOK – Šport Osveta Kultúra, ktoré vzniklo v roku 2011 na základe iniciatívy mladých ľudí, ktorým nie je ich okolie ľahostajné. Za necelých sedem rokov svojej existencie stihli zorganizovať mnoho podujatí v oblasti športu, osvety a kultúry, a to celoslovenského i nadnárodného významu.
Počas celého mesiaca august bude prebiehať na facebookovej stránke OC Centro Nitra súťaž spojená s touto výstavou. Organizátori každý týždeň na facebooku zverejňujú jednu súťažnú otázku a odpoveď na ňu je možno nájsť nájdete v informačných materiáloch na prebiehajúcej výstave Veľkomoravská jednotka. Súťaž prebieha v termíne 1.-31.8. a žrebovanie 4 výhercov bude dňa 3.9.2018 zo všetkých správnych odpovedí. Každý z výhercov získa balíček Centro v hodnote 40,-Eur.
TK KBS informoval Tibor Ujlacký.
 
Príspevok Ešte zopár dní môžete v Nitre vidieť výstavu o histórii Veľkej Moravy zobrazený najskôr Hlavné správy.