Brusel 7. septembra 2019 (HSP/Jounalisten watch/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Cez víkend vyzval komisár EÚ pre migráciu a vnútorné záležitosti členské štáty o viac úsilia vo veci presídľovania utečencov. „Obzvlášť zraniteľné osoby“ by mali byť v rámci programu EÚ pre presídľovanie privezené priamo z afrických táborov do Európy a tam má byť o nich úplne postarané a majú byť integrovaní, znelo jeho prianie

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos

Podľa údajov Avramopoulosa bolo v posledných dvoch rokoch v rámci programu EÚ pre presídľovanie do Európy presídlených „takmer 35 000 ľudí“. „To je viac ako kedykoľvek predtým,“ uviedol politik z Grécka.

„Nesmieme však byť samoľúbi. Presídľovanie by malo byť najdôležitejšou cestou na vstup do Európskej únie pre tých, ktorí potrebujú ochranu“, vysvetlil komisár EÚ.

„Vyzývam všetky členské štáty, aby zintenzívnili svoje úsilie o presídľovanie (Resettlement) a čo najrýchlejšie splnili aj svoje záväzky týkajúce sa prijímania utečencov“, uviedol 66-ročný grécky politik a diplomat pre „Welt“.

Predovšetkým sa pritom zameral na tzv. utečencov, ktorí boli evakuovaní z Líbye do Nigeru – pre nich, zdá sa, má byť pobyt len prechodnou zastávkou na ceste do zasľúbenej Európy.

Podľa údajov UNHCR a EÚ sú obmedzené prijímacie kapacity pre „utečencov“ z Líbye v Nigeri a v budúcnosti v Rwande, s ktorou UNHCR práve rokuje. Čím rýchlejšie by boli africkí prisťahovalci presídlení do európskych krajín, tým viac voľných miest by bolo k dispozícii pre ďalšie nové „utečenecké“ evakuácie z Líbye. Kolotoč sa má teraz točiť rýchlejšie ako doposiaľ.

EÚ sa domnieva, že pricestovanie priamymi letmi by mohlo zastaviť stredomorskú migračnú trasu a s ňou spojený miliónový obchod prevádzačov. EÚ ako aj Nemecko  momentálne zaostávajú ďaleko za svojím vlastným cieľom: Nemecká vláda chcela do jesene tohto roku priamo presídliť 10 200 nových migrantov, ale prišlo „len“ 4 800, vyjadruje poľutovanie spravodajský magazín „Focus“ nad „pomalým pokrokom“. Dôvodom bol zdĺhavý proces zostavenia vlády, uviedol hovorca ministerstva vnútra. Teraz sa však možno pustiť usilovne do práce:

„V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch budú nasledovať ďalšie vstupy zraniteľných migrantov,“ tešia sa na ministerstve vnútra.

Aj EÚ má časové problémy s uplatňovaním presídľovania: V období od decembra 2017 do októbra 2019 chcela EÚ integrovať celkove približne 50 000 ľudí na nových občanov. Do júna však prišlo „iba“ 34 700. Aktuálnejšie čísla nie sú v súčasnosti k dispozícii.

Európske štáty, ktoré prijímajú tzv. utečencov, dostávajú z rozpočtu EÚ za každú jednu presídlenú osobu 10 000 EUR – samozrejme z dobre naplneného rozpočtu daňovým poplatníkom. Hlavnými krajinami pôvodu migrantov sú Turecko, Libanon, Jordánsko. Taktiež sú na zozname: Egypt, Niger, Čad a Líbya.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj