Alexej Navaľny, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Štrasburg 9. apríla (TASR) – Rusko porušilo ľudské práva bojovníka proti korupcii Alexeja Navaľného, popredného oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina, tým, že ho v roku 2014 dlhodobo zadržiavalo v domácom väzení. Podľa tlačovej agentúry AFP o tom v utorok rozhodol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.

„Opatrenia, ktoré voči nemu uplatnili, vrátane prísneho obmedzenia komunikácie, neboli úmerné obvineniam, ktorým čelil. Bolo taktiež zrejmé, že s ním zaobchádzali takýmto spôsobom s cieľom izolovať ho od verejných aktivít,“ oznámil ESĽP vo verdikte s tým, že Rusko porušilo Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Navaľnyj rozhodnutie súdu privítal. „Som si istý, že toto rozhodnutie bude mať významné dôsledky pre tých, ktorí sú v Rusku neustále vystavovaní takémuto bezpráviu,“ napísal Navaľnyj na Instagrame, pričom výsledok označil za „víťazstvo“.

Navaľnyj (42) mal v úmysle kandidovať v minuloročných prezidentských voľbách, ale ústredná volebná komisia ho vzhľadom na podmienečné tresty väzenia v dvoch súdnych kauzách nezaregistrovala ako kandidáta. Súdne procesy s Navaľným a rozsudky, ktoré v nich padli, považuje časť ruskej verejnosti za politicky motivované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR