Banská Bystrica 29. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
V areáli Múzea SNP vrcholia prípravy na oslavy SNP
Hlavný deň celoštátnych osláv 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici sa dnes pred 9:00 začal prezentáciou účastníkov dobovej cyklistickej eskadróny na Námestí SNP. Členovia regionálnych združení vojenskej histórie v dobových uniformách prišli už v utorok popoludní zo Zvolena do Banskej Bystrice na bicykloch, motocykloch a vojenských autách. Podľa riaditeľa Múzea Stanislava Mičeva eskadróna má byť symbolickou pozvánkou na oslavy SNP.

Na snímke pietny akt pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania

Do rámca osláv organizátori zaradili v utorok večer slávnostný koncert banskobystrickej Štátnej opery, ktorý sa uskutočnil v areáli Pamätníka SNP. Pri tejto príležitosti Múzeum SNP ocenilo učiteľku Evu Holéczyovú a Policajný zbor SR za dlhoročnú podporu aktivít múzea. Eva Holéczyová viac ako 40 rokov spolupracuje s múzeom. “Policajný zbor SR ocenili, pretože bez neho by nemohli oslavy bezpečne organizovať,” konštatoval pre SITA Mičev.
Areál, v ktorom sa dnes budú oslavy konať, je pre návštevníkov prístupný od 8:00. Pre účastníkov organizátori pripravili viaceré novinky. Jednou z nich je dotykový terminál umiestnený v partizánskej zemľanke. Informačný kiosk priblíži históriu partizánskych bunkrov. Zároveň ponúkne návštevníkom možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu poslať na e-mail priateľom a blízkym.
Predpokladá sa aj záujem o novú suvenírovu eurobankovku s motívom “Múzeum SNP – Pancierové vlaky v Povstaní”. Návštevníci si ju budú môcť kúpiť v priestoroch Čižmárskej bašty v areáli Pamätníka SNP dnes od 14:00. Jeden záujemca si môže kúpiť maximálne päť kusov. Euro Souvenir bankovku vydali v náklade 20-tisíc kusov.
Do prípravy a realizácie osláv sa zapojili aj študenti z Aliancie stredoškolákov. Tí majú vlastný prezentačný stánok a podieľajú sa aj na organizácii dopoludňajšej časti osláv a popoludňajšieho programu.
Príspevok Eskadróna v historických uniformách ako pozvanie na oslavy SNP zobrazený najskôr Hlavné správy.