Brusel 2. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Členské štáty EÚ dnes uzavreli kľúčovú dohodu, ktorá otvára cestu k zrušeniu roamingových poplatkov. Týka sa maximálnych poplatkov, ktoré si môžu prevádzkovatelia navzájom účtovať za používanie sietí pri poskytovaní roamingových služieb. Informoval o tom slovenský minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) po zasadnutí únijných ministrov, ktorému predsedal.

Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád ÉrsekNa snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek

“Táto dohoda je kľúčom k zrušeniu roamingových príplatkov pre obyvateľov EÚ od 15. júna 2017. Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie,” vyhlásil Érsek. Ministri sa dohodli na návrhu pravidiel pre veľkoobchodné roamingové trhy v EÚ.

Návrh obsahuje cenové stropy, ktoré zabezpečia postupné znižovanie roamingových poplatkov. Pri dátach bude počnúc júnom budúceho roka maximálny poplatok 0,01 eura za jeden megabajt (MB) dát a postupne sa bude znižovať na 0,005 eura v polovici roku 2021.

V prípade telefonovania by mal byť od júna maximálny poplatok za jednu minútu telefonického hovoru 0,0353 eur a za SMS správu len jeden cent. Každé dva roky by sa malo fungovanie pravidiel vyhodnocovať a v prípade potreby zmeniť.

Na konečnom znení pravidiel potrebujú členské štáty nájsť zhodu s Európskym parlamentom. Musia to stihnúť tak, aby sa roamingové poplatky mohli zrušiť v dohodnutom termíne, teda do polovice júna 2017.

Ministri na dnešnom zasadnutí hovorili aj o návrhu na transparentnejšie a lacnejšie cezhraničné doručovanie balíkov. “Tento návrh je dôležitý pre zníženie cien za cezhraničné doručovanie balíkov, ako aj zlepšenie hospodárskej súťaže,” uviedol minister Érsek.

V EÚ sú ročne takmer 4 miliardy zásielok objednané on-line. Kým vo vlastnom štáte nakupuje cez internet 44 percent spotrebiteľov, len 15 percent ľudí nakupuje z iného členského štátu. Jedným z hlavných dôvodov je vysoká cena za doručenie zásielok zo zahraničia.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.