Addis Abeba 20. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:wikipedia)
 
Eritrejský prezident Isaias Afwerki vyslal delegáciu do etiópskej metropoly Addis Abeba na “konštruktívny dialóg” po tom, ako nový etiópsky premiér Abiy Ahmed tento mesiac prišiel s mierovou iniciatívou.

Eritrejský prezident Isaias Afwerki

Táto diplomatická misia by mohla priniesť potenciálny prelom v eritrejsko-somálskom konflikte, ktorý patrí medzi najzdĺhavejšie na africkom svetadiele, informovala v stredu agentúra Reuters.
Obe krajiny sú si úhlavnými nepriateľmi od konfliktu z rokov 1998-2000, ktorý historici prirovnávajú k prvej svetovej vojne. Vlny odvedencov totiž museli pochodovať cez mínové polia smerom k eritrejským zákopom, kde ich kosili guľometnou paľbou.
Počet obetí je predmetom sporov v oboch krajinách, hoci väčšina odhadov udáva, že zahynulo 50.000 etiópskych a 20.000 eritrejských vojakov.
Aj po skončení vojny zostávajú hranice medzi týmto štátmi ťažko militarizované a sporné, predovšetkým mesto Badme, ktoré bolo na základe rozhodnutia medzinárodného arbitrážneho súdu v roku 2002 pridelené Eritrei. Etiópska vláda však toto rozhodnutie ignoruje a odmieta stiahnuť z mesta svojich vojakov a úradníkov.
 
Príspevok Eritrea vyslala do susednej Etiópie mierovú diplomatickú misiu zobrazený najskôr Hlavné správy.