Mogadišo 30. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason DeCrow)
 
Eritrea a Somálsko sa dohodli na obnovení vzájomných diplomatických vzťahov, ktoré boli prerušené takmer 15 rokov. Agentúra AP o tom informovala v pondelok s odvolaním sa na príspevok eritrejského ministra informácií na sieti Twitter.

Na snímke prezident Eritrey Isaias Afwerki

K oznámeniu dohody došlo podľa správy na záver “historickej” trojdňovej návštevy somálskeho prezidenta Maxameda Cabdulaahiho Maxameda v Eritrei, jednej z najizolovanejších krajín sveta, kam pricestoval na pozvanie tamojšieho dlhoročného lídra Isaiasa Afwerkiho. Somálska vláda bezprostredne neposkytla žiadne vyjadrenie.
“Eritrea a Somálsko budú svorne pracovať na pestovaní regionálneho mieru, stability a hospodárskej integrácie,” uviedol eritrejský minister informácií Yemane Meskel. Dodal, že “Eritrea pevne podporuje politickú nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Somálska”.
Spomínaná návšteva a dohoda sú znamením odmäku vo vzťahoch medzi ďalšími dvoma krajinami Afrického rohu po tom, ako nastal v uplynulých týždňoch prekvapujúci vývoj vo vzťahoch medzi Eritreou a Etiópiou. Predstavitelia týchto susedných krajín oznámili ukončenie “vojnového stavu” a podpísali takisto dohodu o obnovení diplomatických vzťahov po zhruba dvoch desaťročiach.
Eritrea naďalej čelí sankciám OSN aj pre údajné podporovanie nábožensko-extrémistickej skupiny aš-Šabáb, ktorá pôsobí v Somálsku. Eritrejská vláda však popiera, že by podporovala ozbrojené skupiny, akou je aš-Šabáb.
Dlhé roky znepriatelená Etiópia sa už vyslovila za zrušenie sankcií voči Eritrei a vyjadrenie v podobnom duchu zaznelo aj z úst generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.
 
Príspevok Eritrea oznámila obnovenie diplomatických vzťahov so Somálskom zobrazený najskôr Hlavné správy.