Bratislava 5. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Poslanec Národnej rady Erik Tomáš (Smer-SD) sa vyjadril k neutíchajúcim mediálnym vystúpeniam opozičného poslanca Ľubomíra Galka (SaS) s tým, že bývalý minister obrany by sa mal sústrediť na objasnenie vlastných káuz, ktorými sa nedávno opäť začala zaoberať polícia.

Na snímke poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD)

Tomáš upozornil, že Generálna prokuratúra v uplynulých týždňoch obnovila vyšetrovanie podozrení, že Ľubomír Galko je zodpovedný za nelegálne odpočúvanie vojenskou tajnou službou v období keď bol ministrom obrany.
“Len pripomeniem, že piati agenti vojenského obranného spravodajstva čelia obžalobe z toho, že na základe falošných dôvodov odpočúvali novinárov, zamestnancov ministerstva obrany, či radových občanov.”
Dôvodom malo byť podľa poslanca Smeru aj monitorovanie názorov na stranu SaS. “Samotného Ľubomíra Galka vtedajšia premiérka Iveta Radičová síce okamžite zbavila funkcie, ale trestnoprávnej zodpovednosti sa doteraz úspešne vyhýba.”
“Aj vďaka tomu, že jeho bývali agenti zatiaľ držia jazyk za zubami. Prokuratúra však opäť preveruje výpoveď bývalého podpredsedu SaS a exministra hospodárstva Juraja Miškova, podľa ktorého mal Galko jemu i ďalším kolegom priamo v straníckej centrále ukazovať zoznam odpočúvaných osôb. “
Tomáš poukazuje hlavne na to, že Ľubomíra Galka obnovenie vyšetrovania znervóznilo natoľko, že okamžite začal pre neho typickým agresívnym a výhražným spôsobom prskať na všetky strany.
“Za všetkým je vraj stana Smer-SD, ktorú opäť počastoval výrazom kriminálna organizácia. Voči tomuto označeniu som sa už viackrát v mene 15-tisíc našich členov a stále vyše pol milióna voličov ohradil. Ale zarazilo ma niečo iné. A to, že “kriminálnik” nadáva bez dôkazov druhým do kriminálnikov.”
“Všimli ste si, že som použil pri slove kriminálnik úvodzovky. Aj pri Ľubomírovi Galkovi totiž rešpektujem prezumpciu neviny. Aj keď každý súdny človek na Slovensku nemôže pochybovať o tom, že vojenskí tajní vtedy konali na jeho príkaz.”
Erik TOmáš doplnil, že nech už vyšetrovanie dopadne akokoľvek jedno je isté – takýto človek by už nikdy nemal zastávať žiadnu významnú verejnú funkciu a už vôbec nie v bezpečnostných rezortoch.”
Dodajme, že práve poslanec Erik Tomáš bol jedným z tých, ktorí iniciovali odloženie prerokovania odpočúvacej kauzy Galka v Národnej rade kvôli jeho zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu na začiatku roku 2018 (viac v článku).
 

 
 
Príspevok Erik Tomáš: Kriminálnik Galko ide nadávať iným do kriminálnikov? zobrazený najskôr Hlavné správy.