„Národná jednota, územná celistvosť, inštitúcie, ekonomika, zahraničná politika, skrátka všetky prvky, ktoré nás držia pokope ako štát, sú vystavené útoku,“ povedal Erdogan. „Teroristické organizácie sú len viditeľné tváre a nástroje tohto boja. V princípe bojujeme proti silám stojacim za týmito organizáciami,“ uviedol ďalej prezident. Nespresnil však, aké sily má na mysli.

Tohtoročný pokus o prevrat označil Erdogan za „najodpornejší teroristický útok“ v novodobých dejinách krajiny. „Turecku sa podarilo z tejto katastrofy dostať a začať odznova,“ konštatoval. Erdogan obviňuje zo zosnovania pokusu o prevrat z 15. júla tzv. Fethullahovu teroristickú organizáciu (FETÖ). Odvtedy bolo zatknutých viac ako 40.000 ľudí a prepustených alebo dočasne postavených mimo službu bolo vyše 110.000 štátnych zamestnancov.

Podľa Erdogana sa podarilo štátne inštitúcie „očistiť“ a odstrániť „tieto rakovinové bunky“ z každej spoločenskej vrstvy. Tento boj bude dlhý, ale Erdogan je presvedčený, že odhodlanie tureckého národa je dostatočne silné, aby sa ho podarilo zavŕšiť. Prezident vyjadril nádej, že rok 2017 prinesie „našej krajine, regiónu a svetu“ bezpečnosť, mier, šťastie a prosperitu.