Berlín 1. júna 2019 (HSP/WB/Foto:TASR/AP-Silas Stein/dpa via AP)

„Zväz pre inováciu a spravodlivosť“ (BIG) je jednou z prvých strán v Nemecku, ktorú založili moslimovia. Od roku 2010 odkedy je táto strana aktívna v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko je badateľný neustály nárast voličov. (pozn. BIG – Bündnis für Innovation und Gerechtigkeit)

Ilustračné foto

Táto strana je podľa mediálnych správ blízka Erdoganovej totalitnej strane AKP. Úspechy strany, ktorá sa vyskytuje hlavne v mestách, boli doteraz dosť prehľadné a v jednociferných číslach. Ale vo voľbách do EÚ 2019 dosiahla islamská strana v Duisburgu v problémovej štvrti Marxloh 10,29 percenta, v jednom volebnom obvode dokonca hneď 35,7 percenta hlasov. Druhé miesto v tomto volebnom obvode získalo SPD v porovnaní len 17,03 percenta.

Erdoganovi verní Turci

Už v roku 2017 ukázala strana BIG podobný úspech na severe Dortmundu, kde údajne Erdoganovi verní Turci v ich najsilnejšom volebnom obvode zaznamenali 9,4 percenta hlasov. Oboje sú možno len malé udalosti, ale tieto expertom ukazujú, ako rýchlo sa demokratické väčšiny môžu posunúť. Obzvlášť užitočné pre tento vývoj by mala byť aj volebná únava, ktorá je viditeľná v mnohých obciach v Nemecku.

Zdroj:votemanager.de

Prvé rokovanie sa konalo v Istanbule

Volebná účasť v Duisburgu bola tentoraz len asi 50 percenta. Prvé výjazdové zasadnutie islamskej strany BIG sa pozoruhodne v zakladajúcom roku 2010 nekonalo v Kolíne ale v Istanbule. Vtedy strana vypočítala, že len s polovicou hlasov moslimov oprávnených voliť by sa mohla s istotou dostať do mestskej rady. To sa stalo aj skutočnosťou, strana okamžite vyhrala dva mandáty. Nositeľka druhého mandátu následne uviedla, že sedí „ako zástupca všetkých žien so šatkou“ v mestskej rade.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj