Varšava 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Czarek Sokolowski)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes počas návštevy Poľska znova vyzval lídrov Európskej únie, aby sa jasne vyjadrili, či chcú akceptovať Turecko ako člena Únie, alebo nie. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a poľský prezident Andrzej Duda

Prístupové rokovania medzi Ankarou a EÚ uviazli prakticky na mŕtvom bode po vlaňajšom neúspešnom pokuse o štátny prevrat v Turecku. Na mlčanie Bruselu reaguje Ankara opakovane pobúrene a turecký líder už minulý týždeň vyzval Európsku úniu, aby prijala rozhodnutie vo veci prístupových rokovaní svojej krajiny.
“Chcel by som počuť jasné vyhlásenie,” povedal Erdogan vo Varšave. “Pokiaľ chcete prijať Turecko, jednoducho tak urobte. Pokiaľ nechcete, len to povedzte,” nabádal.
Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril v mene svojej krajiny podporu úsiliu Turecka o členstvo v tomto bloku. “Poľsko podporovalo a dnes ďalej podporuje snahy Turecka o vstup do Európskej únie,” povedal Duda na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom.
Turecko je podľa slov poľského prezidenta mimoriadne významným partnerom pre EÚ najmä v oblasti bezpečnosti. Duda opísal rozhovor s tureckým partnerom ako veľmi dlhý a otvorený. Rozprávali sa okrem iného o súčasnej situácii v Turecku v časoch po vlaňajšom pokuse o prevrat.
Erdoganovo plánované stretnutie s poľskou premiérkou Beatou Szydlovou zrušili. Tlačová kancelária predsedníčky vlády dôvod odvolania tejto schôdzky nekomentovala.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.