Berlín/Frankfurt nad Mohanom 26. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Presidential Press Service)
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Nemecko, aby “otvorilo novú stránku” v bilaterálnych vzťahoch oboch krajín. Súčasne v materiáli pre štvrtkové vydanie mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) sformuloval viacero požiadaviek na vládu kancelárky Angely Merkelovej pod názvom Očakávania od Nemecka, informovala v stredu večer s predstihom tlačová agentúra DPA.

Na snímke Recep Tayyip Erdogan

Ako je známe, najvyšší turecký predstaviteľ pricestuje vo štvrtok na oficiálnu návštevu spolkovej republiky. Podľa Erdogana sú Ankara i Berlín zaviazaní pokračovať v bilaterálnych vzťahoch na báze obojstranných záujmov a s orientáciou na zdravý rozum bez iracionálnych obáv.
Turecký prezident spomína jednostranný a nezodpovedný postup americkej vlády a vyzýva na zomknutie na ochranu všetkých štátov, aby sa zabránilo deštruktívnym obchodným konfliktom.
Silnejúci pravicový radikalizmus a inštitucionálny rasizmus považuje turecký prezident za najväčšie nebezpečenstvá pre slobodnú demokratickú Európu. Islamofóbia predstavuje podľa Erdogana súčasne najväčšiu prekážku pre prístupové rokovania EÚ a Turecka.
Najvyšší turecký predstaviteľ očakáva od nemeckej vlády podporu krajiny polmesiaca v boji s mimo zákon postavenou Stranou kurdských pracujúcich (PKK), ľavicovými radikálmi z DHKP-C, ako aj hnutím kazateľa Fethullaha Gülena, ktoré mocní v Ankare vidia za zosnovaním zmareného pokusu o štátny prevrat v krajine z leta 2016.
 
Príspevok Erdogan vyzval Nemecko na otvorenie novej kapitoly vzájomných vzťahov zobrazený najskôr Hlavné správy.