Ankara 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Murat Cetinmuhurdar)

Vyšetrovatelia odhalili evidentnú spojitosť medzi vrahom ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova a hnutím exilového islamského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho od roku 1999 v Spojených štátoch. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip ErdoganNa snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Tento človek (páchateľ Mevlüt Mert Altintaš) bol členom FETÖ (Fethullahova teroristická organizácia, pozn. TASR), netreba to skrývať… A je potrebné otvorene povedať, že v našich policajných štruktúrach i v armáde stále existujú členovia tejto špinavej organizácie,” povedal Erdogan. Doplnil, že “očista štátnych orgánov od FETÖ pokračuje”.

Podľa agentúry TASS turecký prezident pripomenul, že do vyšetrovania je “zapojená aj skupina expertov z Moskvy”. “Pracujú vyšetrovatelia, naša spravodajská štruktúra. Dúfam, že v najbližšej budúcnosti budú k dispozícii výsledky, ktoré zverejníme,” uviedol Erdogan. Taktiež povedal, že “existujú určité indície o väzbách (Altintaša) na zahraničie”.

Kariérny diplomat Andrej Karlov (62), ktorý dlhé desaťročia pôsobil v Severnej aj Južnej Kórei a veľvyslancom v Turecku sa stal v roku 2013, bol smrteľne zranený v pondelok, keď v jednej z galérií v Ankare svojím príhovorom otváral výstavu ruských fotografov.

Páchateľom útoku bol 22-ročný príslušník tureckej poriadkovej polície Mevlüt Mert Altintaš, ktorý po svojom čine vykrikoval islamistické heslá, odsudzoval Rusko za jeho účasť na vojenských operáciách v susednej Sýrii a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom meste Aleppo. Polícia ho následne usmrtila, predtým však stihol postreliť ešte tri osoby.

K zodpovednosti za vraždu Karlova sa prihlásila ozbrojená koalícia Džajš al-Fatah, ktorej členom je aj džihádistický Džabhat Fath aš-Šám (Front dobytia Sýrie), známy donedávna ako Front an-Nusra.