Ankara 11. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vo svojom článku publikovanom v novinách New York Times, upozornil na to, že jednostranné konanie Spojených štátov môže prinútiť Turecko k tomu, aby si začalo hľadať nových priateľov a spojencov.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že dvojnásobne sankcionoval clo na hliník a oceľ z Turecka – až o 20 % a 50 %. To spôsobilo ďalší pokles tureckej líry. A to až na historické minimum. Turecká mena klesla na 6,62 za dolár a v priebehu 24 hodín tak stratila asi 20 % svojej ceny.
“V dobe, kedy zlo číha na celom svete, jednostranné akcie voči Turecku zo strany USA, ktoré sú našim spojencom už dlhé desaťročia, ohrozia iba záujmy a bezpečnosť Spojených štátov. Pokiaľ ešte nie je neskoro, Washington by sa mal vzdať  mylnej predstavy o tom, že naše vzťahy môžu byť asymetrické a zmieriť sa s tým, že Turecko má svoje alternatívy. Nemožnosť zvrátiť túto tendenciu k jednostrannosti a neúcte bude vyžadovať, aby sme začali hľadať nových priateľov a spojencov,” napísal turecký prezident.
 
Príspevok Erdogan vyhlásil, že správanie USA môže prinútiť Turecko, aby si hľadalo nového spojenca zobrazený najskôr Hlavné správy.