Istanbul 31. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Yasin Bulbul, Presidential Press Service, Pool photo via AP)

Novoročný príhovor tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana

Turecká republika čelí 93 rokov po svojom založení novej vojne za nezávislosť. Tvrdí to vo svojom dnes zverejnenom novoročnom príhovore turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip ErdoganNa snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Národná jednota, územná celistvosť, inštitúcie, ekonomika, zahraničná politika, skrátka všetky prvky, ktoré nás držia pokope ako štát, sú vystavené útoku,” povedal Erdogan.

“Teroristické organizácie sú len viditeľné tváre a nástroje tohto boja. V princípe bojujeme proti silám stojacim za týmito organizáciami,” uviedol ďalej prezident. Nespresnil však, aké sily má na mysli.

Tohtoročný pokus o prevrat označil Erdogan za “najodpornejší teroristický útok” v novodobých dejinách krajiny. “Turecku sa podarilo z tejto katastrofy dostať a začať odznova,” konštatoval.

Erdogan obviňuje zo zosnovania pokusu o prevrat z 15. júla tzv. Fethullahovu teroristickú organizáciu (FETÖ). Odvtedy bolo zatknutých viac ako 40.000 ľudí a prepustených alebo dočasne postavených mimo službu bolo vyše 110.000 štátnych zamestnancov.

Podľa Erdogana sa podarilo štátne inštitúcie “očistiť” a odstrániť “tieto rakovinové bunky” z každej spoločenskej vrstvy. Tento boj bude dlhý, ale Erdogan je presvedčený, že odhodlanie tureckého národa je dostatočne silné, aby sa ho podarilo zavŕšiť. Prezident vyjadril nádej, že rok 2017 prinesie “našej krajine, regiónu a svetu” bezpečnosť, mier, šťastie a prosperitu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.