Ankara 30. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Murat Cetinmuhurdar/Pool photo via AP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že má dôkazy o podpore teroristických organizácii zo strany západu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční na stretnutí v Ankare vo štvrtok 3. novembra 2016. Erdogan obvinil vo štvrtok Nemecko z podpory terorizmu. Ide o nateraz posledný prejav pretrvávajúceho napätia medzi Ankarou a BerlínomTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Podľa Erdogana koalícia vedená USA priamo podporuje Islamský štát a neplní si svoju povinnosť v boji proti týmto teroristickým hrozbám. S informáciou prišla agentúra Reuters.  K obvineniam sa vyjadril aj oficiálny hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Mark Toner.

„Obviňovali nás, že pomáhame Islamskému štátu,“ zaznelo z úst najmocnejšieho muža Turecka.

„Teraz oni podporujú teroristické organizácie. Máme dôkazy: fotografie a video,“ cituje agentúra Reuters Erdoganové slová. Toto závažné obvinenie chce podložiť fotografiami a videami, ktoré podľa jeho slov dokážu priamu podporu islamistov zo strany koalície vedenej USA.

K slovám, ktoré predniesol turecký prezident na tlačovej konferencií v Ankare, sa vyjadrila aj druhá strana, prostredníctvom hovorcu rezortu ministerstva zahraničných vecí Marka Tonera.

„Je to nehorázne tvrdenie. USA bojuje proti Islamskému štátu. A to aj v Iraku a aj v Sýrii,“ povedal Mark Toner v utorok s dodatkom, že podobné tvrdenia sa neopierajú o žiadne reálne fakty.

Nie je to prvýkrát, čo bola koalícia vedená USA obvinená z priamej podpory teroristických skupín v Sýrii. Obvinenia voči USA vzniesol aj sýrsky prezident Bašár Asad, ktorý poukázal na prepojenie islamistov s ozbrojenými zložkami Spojených štátov v súvislosti s obsadením mesta Palmýra.

Podľa jeho slov dorazili ozbrojenci do tohto mesta za „priamej podpory Američanov, alebo prinajmenšom s vedomím Američanov“.

Juraj Paška

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.