Istanbul 20. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že jeho krajina zváži uvalenie sankcií na iracký autonómny región Kurdistan v súvislosti s jeho plánovaným referendom o nezávislosti. Informuje o tom dnes agentúra DPA
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecká Národná bezpečnostná rada a kabinet v piatok prediskutujú, “aký druh sankcií môžeme uvaliť, alebo či tak urobíme,” povedal Erdogan v utorok novinárom na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. “Ale samozrejme, nepôjde o bežné sankcie,” dodal.
Referendum, plánované na 25. septembra, vystrašilo susedov Iraku – Turecko, Irán a Sýriu -, ktoré sa obávajú, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie. Nesúhlas s referendom vyjadrili aj USA a Irak.
Iracký premiér Hajdar Abádí vyzval v utorok Kurdistan, aby zrušil sporné referendum po tom, ako prezident Kurdistanu Masúd Barzání dal Bagdadu trojdňové ultimátum, aby predložil Arbílu dohodu, ktorá bude k plánovanému referendu dobrou alternatívou.
“Barzání sa zahráva s ohňom,” konštatoval v utorok podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag. “Najlepšie by bolo už prestať sa zahrávať s týmto ohňom, ale dať na zdravý rozum a referendum zrušiť,” dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.