Belehrad 10. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)

Erdogan otvorene vyhlásil, že amerického veľvyslanca v Ankare neuznáva a podotkol, že Turecko tento spor nevyvolalo
Turecko už neuznáva amerického veľvyslanca v Ankare. Vyhlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, čím pritvrdil svoju rétoriku v čase stupňujúceho sa sporu s USA vyvolaného zatknutím zamestnanca amerického konzulátu v Istanbule.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Neuznávame ho ako reprezentanta Spojených štátov amerických v Turecku, hovorím to celkom otvorene,” uviedol Erdogan o veľvyslancovi Johnovi Bassovi na tlačovej konferencii počas návštevy Srbska. “My sme tento problém nevyvolali,” dodal.
USA po zatknutí tureckého zamestnanca amerického konzulátu pre obvinenia zo špionáže a údajné napojenie na Gülenovo hnutie pozastavili v nedeľu väčšinu vízových služieb pre tureckých občanov. Turecko odpovedalo pozastavením vydávania cestovných víz pre občanov USA do Turecka.
Erdogan v Belehrade rokoval so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom najmä o obchode a investíciách. Uviedol, že súčasný objem obchodnej výmeny vo výške 682 miliónov eur je “nedostatočný” a mal by v blízkej budúcnosti rýchlo rásť.
Prisľúbil viac tureckých investícií, medziiným aj na diaľnicu spájajúcu metropoly Srbska a Bosny. Viac investícií a cestné spojenia podľa Erdogana “vyriešia problémy na Balkáne”.
Srbskí a tureckí predstavitelia podpísali dnes niekoľko zmlúv vrátane upravenej dohody o voľnom obchode, ktorá otvorí turecký trh pre niektoré srbské produkty. Erdogan sa v stredu letecky presunie do Sandžaku – oblasti, kde žije väčšinové moslimské obyvateľstvo -, následne sa vráti ešte do Belehradu a odcestuje do vlasti.
Ankara je v úsilí zvýšiť svoj vplyv na Balkáne obzvlášť sústredená na Bosnu, kde žije moslimská väčšina a kde existuje historická spojitosť s niekdajšou osmanskou mocou a migráciou. Turecký vplyv je veľmi citeľný aj v Macedónsku a v Kosove.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.