Kyjev 9. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidency Press Service)

Turecko neuzná ruskú anexiu Krymského polostrova, počas návštevy Ukrajiny to dnes povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že jeho krajina bude vždy podporovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.
Na snímke vpravo ukrajinský prezident Petro Porošenko a vľavo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan tiež podľa agentúry AP uviedol, že Turecko bude aj naďalej sledovať situáciu krymských Tatárov a poďakoval sa Ukrajine za obhajobu ich práv. Niektorí tatárski občianski aktivisti sa sťažujú, že po ruskej anexii Krymu tam dochádza k porušovaniu občianskych práv tejto turkickej etnickej skupiny.
Erdoganovo vyhlásenie na margo anexie Krymu prišlo aj napriek tomu, že Turecko sa usiluje o udržiavanie priateľských vzťahov s Moskvou a spolupracuje s ňou aj na zriaďovaní deeskalačných zón v Sýrii, kde od roku 2011 prebieha občianska vojna.
Rusko anektovalo Krym na jar 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktoré bolo výsledkom masových demonštrácií za užšie vzťahy Kyjeva so Západom.
Krymský polostrov sa stal subjektom Ruskej federácie na základe sporného referenda, ktoré Ukrajina ani Západ neuznali. Za odtrhnutie autonómnej republiky od Ukrajiny v referende hlasovalo vyše 95 percent voličov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.