Istanbul 9. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Turecko má záujem o pokračovanie prístupového procesu s Európskou úniou. Ide o “strategický cieľ” krajiny, uviedol vo vyhlásení pri príležitosti dnešného Dňa Európy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Vyhlásenie prišlo po mesiacoch napätia medzi krajinami EÚ a Tureckom, ktoré vrcholilo počas kampane pred referendom o rozšírení právomocí tureckého prezidenta. Erdogan v ňom podľa oficiálnych výsledkov zaznamenal víťazstvo. Ankara a Brusel naďalej spolupracujú pri obmedzovaní prílevu migrantov do Európy.
“Naša krajina, ktorá je už storočia historicky, geograficky a kultúrne súčasťou Európy, si želá pokračovať v procese svojho členstva v EÚ, ktoré považuje za strategický cieľ, a to v rámci vzájomného rešpektu, rovnosti a prístupu prospešnosti pre obe strany,” citovala z vyhlásenia agentúra DPA.
Erdogan súčasne odsúdil európsku krajnú pravicu, ako aj populizmus a protiislamské nálady v Európe.
V EÚ sa v posledných mesiacoch objavili opakované výzvy na pozastavenie alebo úplné zastavenie prístupových rozhovorov s Tureckom v dôsledku znepokojenia nad stavom tamojšej demokracie a situáciou v oblasti ľudských práv.
Erdogan okrem toho avizuje možné referendum o obnovení trestu smrti, ktorého opätovné zavedenie by mohlo znamenať koniec prístupového procesu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.