Ankara 28. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Murat Cetinmuhurdar/Pool Photo via AP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil, že Saudská Arábia a Katar by sa mali pripojiť k jeho stretnutiu s Ruskom a Iránom, na ktorom budú rokovať o sýrskom mierovom úsilí

Turecký prezident Recep Tayyip ErdoganTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Rusko, Turecko a Irán, ktoré pomohli sprostredkovať odchod civilistov a militantov zo sýrskeho mesta Aleppo, sa dohodli, že rokovanie o Sýrii sa uskutoční v Kazachstane v januári.

Erdogan tiež povedal, že stretnutie ministrov zahraničných vecí by malo zahŕňať aj Saudskú Arábiu a Katar, pretože “prejavili dobrú vôľu a poskytli Sýrii podporu”.

Turecko, Saudská Arábia a Katar sú hlavnými podporovateľmi povstalcov usilujúcich sa zvrhnúť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je blízkym spojencom Moskvy a Teheránu.

Erdogan súčasne zdôraznil, že Turecko sa na stretnutí nezúčastní, ak naň budú pozvané akékoľvek “teroristické organizácie”. Hovoril o sýrskych Kurdoch, ktorí majú blízko ku kurdským povstalcom v Turecku.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok telefonicky hovoril o sýrskom mierovom pláne so svojím americkým náprotivkom Johnom Kerrym. Lavrov informoval Kerryho, že rozhodnutie USA uvoľniť niektoré obmedzenia vzťahujúce sa na vyzbrojovanie sýrskych povstalcov môže viesť k ďalším obetiam.

Lavrov podľa agentúry Interfax uviedol, že sýrska vláda začala konzultovať s opozíciou pred prípadnými mierovými rokovaniami. Opozičná skupina podporovaná Saudskou Arábiou však uviedla, že o tom nič nevie.

Lavrov nespresnil, kde by sa rozhovory mali konať, ani ktoré opozičné skupiny sa na nich zúčastnia.