Istanbul 18. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP)

Prezident Turecka Tayyip Erdogan oznámil, že pozitívny výsledok referenda o prechode na prezidentský systém sa dosiahol napriek odporu “tých, ktorí majú svetský názor na križiakov”

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Uplynulé ústavné referendum v Turecku o prechode z parlamentnej na prezidentskú formu vlády skončilo víťazstvom jeho stúpencov nepatrnou väčšinou. Podľa predbežných výsledkov získali 51,4% hlasov. Konečné výsledky budú oznámené za 11-12 dní po preskúmaní všetkých odvolaní. Opozícia oznámila porušenia počas referenda, najmä skritizovala rozhodnutie volebnej komisie považovať za platné aj lístky a obálky bez pečiatok.

“Bojovali sme proti všetkým nepriateľom, napadli nás tí, ktorí majú svetský názor križiakov. Ale ako národ sme odolali. Môžeme sa pokloniť len pred našimi svätyňami a pred nikým iným,” oznámil Erdogan pri vystúpení pred svojimi stúpencami na letisku v Ankare po návrate z Istanbulu, kde sa nachádzal počas referenda.

Podľa neho po tom, čo sa v novembri 2019 na základe ústavných zmien Turecko stane prezidentskou republikou, bude ešte silnejšie. “Včera večer bola vypustená signálne raketa, ktorej cieľom je november 2019. Pred nami sú nové víťazstvá, ale neomámia nás,” dodal turecký líder.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.