Ankara 14. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil izoláciu Kataru jeho arabskými susedmi a označil ju za porušenie hodnôt islamu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters
Turecko je regionálnym spojencom Kataru a Erdoganove slová z utorka sú zatiaľ najsilnejšou reakciou na napätú situáciu, ktorá vznikla po tom, ako Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt prerušili vzťahy s Katarom a začali voči nemu uplatňovať ekonomické sankcie. Diplomatický konflikt vznikol na základe obvinení, že Katar financuje extrémistické islamistické skupiny. Katar tieto obvinenia odmieta.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Izolovať štát vo všetkých možných oblastiach je neľudské a protirečí to hodnotám islamu. Je to ako by bol nad Katarom vynesený rozsudok smrti,” vyhlásil Erdogan v utorok v Ankare na stretnutí s členmi vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Upozornil, že práve Katar spoločne s Tureckom zaujali “najzásadnejší postoj proti teroristickej organizácii Islamský štát”. Dodal, že obviňovanie Kataru je nezmyselné.
Ekonomické sankcie uvalené na Katar štátmi regiónu viedli k prerušeniu dovozu potravín a ďalších komodít. Spôsobili tiež, že niektoré zahraničné banky znižujú rozsah svojho podnikania v tomto štáte.
Katar pred vypuknutím diplomatickej krízy dovážal zo zahraničia – najmä zo susediacich štátov v Perzskom zálive – až 80 percent potravín. Teraz o dodávkach potravín a vody vedie rokovania s Iránom a Tureckom.
Reštrikcie voči Kataru kritizoval aj iracký premiér Hajdár Abádí, ktorý v utorok upozornil, že uvalené sankcie škodia radovým obyvateľom emirátu, nie jeho vládcom.
Arabské štáty Perzského zálivu verejne voči Kataru nevzniesli žiadne požiadavky. Neoficiálne však od neho žiadajú prerušenie diplomatických vzťahov s Iránom, vyhostenie všetkých členov palestínskeho hnutia Hamas a hnutia Moslimského bratstvo, zmrazenie bankových kont členov Hamasu, ukončenie podpory teroristických organizácií a zasahovania do záležitostí Egypta, spresnila agentúra Reuters.
Niektorí analytici tvrdia, že medzi požiadavkami je aj ukončenie činnosti satelitnej televízie al-Džazíra alebo zmena jej redakčnej politiky.
Turecko a Katar poskytovali podporu hnutiu Moslimské bratstvo, ktoré bolo nedávno v Egypte vplyvnou politickou silou, a podporili aj povstalcov bojujúcich v Sýrii za zosadenie prezidenta Bašára Asada.