Ankara 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok potvrdil, že jeho krajina si v júli prevezme dodávku raketového systému protivzdušnej obrany S-400 aj napriek tomu, že táto otázka je zdrojom napätia medzi Ankarou a Washingtonom. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Otázka S-400 je otázkou priamo súvisiacou s našou zvrchovanosťou a v tejto veci neustúpime,” povedal Erdogan v prejave, ktorý odvysielala turecká televízia.

“Ak Boh dá, dodávky S-400 sa začnú na budúci mesiac. Na splnenie svojich bezpečnostných potrieb Turecko nepotrebuje… získať povolenie, a už vôbec nie skláňať hlavu pred nátlakom,” dodal turecký prezident.

Spojené štáty dali Turecku ultimátum do 31. júla, aby od nákupu systému S-400 upustilo, v opačnom prípade bude čeliť sankciám a hrozí mu vylúčenie z programu viacúčelového bojového lietadla typu F-35, ktorého plánuje nakúpiť až 100 kusov. Ankara by tiež prišla o výhodné zmluvy na výrobu niektorých častí tohto lietadla na území Turecka.

S-400 Triumf je najmodernejším ruským raketovým systémom protivzdušnej obrany, v prevádzke je od roku 2007. Je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov.

Je schopný zasiahnuť letiace ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 kilometra za sekundu do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj