Caracas 4. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval v pondelok na svoju prvú oficiálnu návštevu Venezuely. Na ekonomickom fóre v Caracase sa stretol so svojím venezuelským partnerom Nicolásom Madurom. Po tejto schôdzke podpísali predstavitelia vlád oboch krajín osem dohôd o spolupráci v obchode, energetike, obrane a ďalších oblastiach, informovali agentúry DPA a AFP

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Vo svojom prejave na ekonomickom fóre Erdogan kritizoval sankcie uvalené na Madura a ďalších popredných  predstaviteľov Venezuely zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín. Ich cieľom je vyvinúť tlak na Venezuelu, aby sa vrátila k demokratickým štandardom.
“Obchodné obmedzenia a jednostranné sankcie sú zlá cesta,” povedal Erdogan. “Nemôžete potrestať celý ľud len preto, aby sa vyriešili politické nezhody.”
Erdogan ešte predtým položil veniec k hrobke zakladateľa Venezuely Simona Bolívara. Maduro mu pri tejto príležitosti venoval repliku meča revolučného vodcu.
Venezuelu sužuje hospodárska kríza od roku 2014, keď sa prepadli ceny ropy. V jej dôsledku už krajinu opustili približne dva milióny obyvateľov. Táto juhoamerická krajina s bohatými ložiskami ropy trpí vážnym nedostatkom potravín, liekov a ďalších základných tovarov.
Maduro navštívil Turecko v júli 2017, keď sa zúčastnil na inaugurácii Erdogana.
 
Príspevok Erdogan navštívil Venezuelu, zastal sa Madura zobrazený najskôr Hlavné správy.