Erdogan: Najväčšiu hrozbu pre Turecko predstavuje USA

Ankara 22. apríla 2018 (HSP/rusvesna.su/Foto:TASR/AP-Kayhan Ozer)
 
Portál rusvesna komentuje stále sa zhoršujúce vzťahy medzi Tureckom a USA
Turecký prezident Erdogan si vo vzťahu k USA už absolútne neberie žiadnu servítku pred ústa a otvorene Američanov obviňuje zo skrytých útokov voči Turecku. Jeho slová vyvolávajú nervozitu v štábe NATO, pretože NATO očakávalo, že turecká armáda, najmä turecké pozemné sily si splnia svoje povinnosti a ako zástupná armáda budú môcť byť nasadené v prvej línii s Ukrajincami, Poliakmi a Rumunmi proti Rusku.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan obvinil Američanov že neustále podporujú hlavných nepriateľov Turecka, týmito nepriateľmi sú kurdskí teroristi z YPG a Kurdskej strany pracujúcich. Turci neakceptujú americké lži o tom, že Kurdov Američania používajú v boji proti zvyškom ISIS.
“Od koho pochádza najväčšia hrozba pre Turecko? Samozrejme táto hrozba pochádza v prvom rade od naších strategických partnerov. Američania nám odmietajú predávať svoju výzbroj, Kurdom však Američania svoje zbrane dodávajú zadarmo” uviedol Erdogan vo vysielaní televízneho kanála NTV.
Erdogan takisto uviedol, že Turci dobre vedia o 5000 nákladných autách so zbraňami, ktoré Američania vypravili na sever Sýrie, kde sú pozície Kurdov. Ozbrojených Kurdov Erdogan považuje za veľkú hrozbu pre tureckú štátnosť. Takisto nemôže Američanom zabudnúť neúspešný pokus o vojenský prevrat v Turecku a podporu Fettulahovi Gulenovi, ktorého si Američania chovajú v americkom exile ako prípadnú vhodnú náhradu za Erdogana.
Erdogan zašiel ešte ďalej. “Američania USA by si mali uvedomiť aké kroky činia, ak chcú aby sme oslobodili amerického pastora Brunsona”. Brunsona Turci obvinili z kontaktov s teroristami a držia ho vo väzení. V USA silnie tlak na jeho oslobodenie a Američania sa snažia márne politickým tlakom na Turecko dostať Brunsona z tureckého väzenia. Brunsona zatkli Turci po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v roku 2016.
V tureckých väzniciach dodnes sedí takmer 50 tisíc ľudí, obvinených z účasti na prevrate zo 16.7.2016 (inteligencia, príslušníci justície, armády, polície). Tvrdou rukou dokázal Erdogan potlačiť pokus o majdan v Turecku.
 
Príspevok Erdogan: Najväčšiu hrozbu pre Turecko predstavuje USA zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)