Ankara 20. marca 2018 (HSP/KP/Foto:TASR-Kayhan Ozer/Pool Photo via AP)
 
Portál Kp.ru si všíma prípravu Turecka na boj proti Kurdom v Iraku.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turci vyhnali proamerických Kurdov zo severosýrskeho Afrínu a sú rozhodnutí vyriešiť rázne celý kurdský problém, bez ohľadu na skutočnosť, že Kurdi predstavujú poslednú americkú zástupnú armádu na Blízkom východe.
Turecký prezident Erdogan počas svojho vystúpenia v Ankare oznámil, že Turecko je rozhodnuté eliminovať kurdskú hrozbu za každú cenu a turecké vojská sú pripravené preniknúť aj na iracké územie, kde budú pokračovať v boji proti kurdským organizáciam, ktoré Turci považujú za teroristické zoskupenia. Turecké vyjadrenia znepokojili Američanov a ich figúrku Barzáního. Irackí Kurdi nie sú v najlepšej kondícii, pretože pred niekoľkými mesiacmi im uštedrili krutý výprask iracké jednotky, podporované iránskymi dobrovoľníkmi.
Erdogan na adresu Kurdov otvorene povedal, že Turci sú pripravení vstúpiť aj do Sindžaru a vyčistiť celé mesto od členov Robotníckej strany Kurdistanu. Podľa agentúry Reuters už Bagdad a Ankara riešia prípadnú operáciu Turkov na irackom území.
V Afríne momentálne Turci lovia posledných Kurdov, ktorí nestihli utiecť, americkí poradcovia Afrín už dávno opustili. Turci sa netaja ani svojími plánmi eliminovať kurdský problém aj v oblasti sýrskeho Manbidju a v Kobani.
Ak Turci vystrieľajú kurdskú proamerickú zástupnú armádu, Američania sa ocitnú v nezávideniahodnej situácii. Keďže už diplomaticky utrpeli v Sýrii porážku, ostáva im už len vojenský spôsob riešenia problému. Prípadné americké útoky voči sýrskym vládnym silám bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN sa však môžu Američanom škaredo vypomstiť. Už dnes hrozí, že eskalácia napätia môže prerásť do vážnejšieho konfliktu medzi veľmocami.
 
Príspevok Erdogan je pri chuti, zameral sa po Afríne aj na irackých Kurdov zobrazený najskôr Hlavné správy.