Istanbul 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Za “fašistov” a “pozostatky nacistov” označil dnes Holanďanov turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Stalo sa tak bezprostredne po tom, čo holandská vláda zrušila povolenie na pristátie lietadlu tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla, ktorý chcel vystúpiť s prejavom pred svojimi stúpencami v Rotterdame.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan tiež varoval, že Ankara môže holandským diplomatom odoprieť vstup do Turecka. “Samozrejme, že hovorím o cestovaní diplomatov, nie civilistov,” dodal.

“Sú takí bojazliví, takí plachí. Toto sú pozostatky nacizmu, sú to fašisti,” povedal Erdogan davu svojich obdivovateľov v Istanbule.

Holandská vláda zrušenie povolenia na pristátie odôvodnila tým, že zamýšľaná návšteva tureckého ministra predstavuje “riziko pre verejný poriadok a bezpečnosť”.

Čavušoglu ešte predtým varoval Holandsko pred sankciami, ak mu v návšteve zabráni. “V prípade, že Holandsko zruší moje povolenie na let, naše sankcie voči Holandsku budú silné,” varoval minister v rozhovore pre televíznu stanicu CNN Türk. Zákazy takýchto zhromaždení označil za “fašistické praktiky”.

Holandsko už predtým tureckú vládu informovalo, že ministrova návšteva nie je vítaná.

Čavušoglu chcel vystúpiť v Rotterdame v súvislosti s kontroverzným aprílovým ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a oslabiť parlament. V Holandsku žije približne štvrť milióna Turkov, ktorí môžu hlasovať v tureckom referende.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.